Ewaluacja wewnętrzna - raport

Raport z ewaluacji wewnętrznej rok szkolny 2013/2014

Współpraca z rodzicami jest priorytetem w działalności naszej placówki. Ujednolicenie oddziaływań wychowawczych domu rodzinnego i przedszkola wpływa w optymalny sposób na rozwój dzieci, dlatego obszar ten był przedmiotem ewaluacji w bieżącym roku szkolnym.

Celem przeprowadzonej ewaluacji było zebranie informacji wśród podmiotów przedszkola o mocnych stronach i problemach w wybranym obszarze.

Przy ewaluacji posłużono się pytaniami kluczowymi dotyczącymi działań nauczycieli i dyrektora inspirujących rodziców do aktywnego udziału w życiu przedszkola, efektywności przyjętych form współpracy oraz zbadaniu czy działania przedszkola są opiniowane przez rodziców. Kryteria które wzięto pod uwagę to aktywna współpraca rodziców z przedszkolem, uwzględnienie ich oczekiwań i potrzeb w ofercie przedszkola, respektowanie praw rodziców do opiniowania działań przedszkola.

Do ewaluacji wykorzystano metodę profil placówki – jakościową metodę badania polegającą na zebraniu opinii różnych respondentów na ustalone zagadnienia i zestawienie ich za pomocą wykresu – profilu.

Próba badawcza to dzieci, rodzice, nauczyciele i personel niepedagogiczny przedszkola. Pierwszym działaniem były wywiady fokusowe wśród reprezentantów w/w grup w celu poznania ich stanowisk.

Następnym etapem była dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli rady pedagogicznej, rodziców i dzieci, podczas której zaprezentowano wyniki badań uzyskanych od poszczególnych podmiotów.

Wyniki naniesione zostały na wspólny wykres – profil. Analiza danych przyczyniła się do wyciągnięcia następujących wniosków.

W trakcie ewaluacji zbierano dodatkowo w różnych odstępach czasu informacje z następujących źródeł: ankieta dla rodziców; analiza dokumentów: plany współpracy, strona internetowa, kalendarz uroczystości, dziennik zajęć, kronika, plany pracy.

Wyniki badań

Z analizy ankiet wynika, że rodzice są zadowoleni z naszej pracy –ich dzieci dobrze czują się w grupie, stosunki nauczyciel –rodzic układają się dobrze. Rodzice są dobrze poinformowani o imprezach i uroczystościach organizowanych w przedszkolu, choć nie zawsze biorą w nich aktywny udział. Uważają organizację pracy w grupach jako dobrą

Większość rodziców zna i akceptuje koncepcję pracy przedszkola, uważają, że przedszkole zaspokaja potrzeby edukacyjne dzieci, pomaga rozwijać ich zainteresowania i aspiracje, ich zdaniem organizacja i prowadzenie zajęć sprzyja uczeniu się a dziecko jest motywowane i wspierane przez nauczycieli do działania na rzecz własnego rozwoju.

Większość badanych uważa , że nauczyciele biorą pod uwagę to, czego chcą wychowankowie, jeżeli chodzi np.: o tematykę zajęć czy sposób prowadzenia zajęć. Pozytywnie oceniają również sposób w jaki przedszkole wychowuje dzieci, nauczyciele równo traktują podopiecznych i starają się indywidualizować pracę.

Z ankiet wynika również, że nie wszyscy rodzice orientują się jak wyglądają zajęcia w grupach. Należałoby to zmienić proponując rodzicom jeszcze więcej zajęć otwartych i warsztatów.

Zdaniem rodziców należy wzbogacić wyposażenie placówki w pierwszej kolejności o:sprzęt i przybory sportowe, doposażyć w pomoce dydaktyczne ( mapy, plansze, gry itp.), komputery i programy multimedialne, książki i czasopisma.

Należy zmodyfikować jadłospisy, zorganizować zajęcia korekcyjne, zwiększyć liczbę nauczycieli dyżurujących, nie zmieniać obsady nauczycieli i nie dzielić grup, organizować więcej wycieczek, wyjść na basen, zaopatrzyć sale w komputery.

Mocne strony:

• Rodzice są zadowoleni ze współpracy z przedszkolem

• Odpowiada im sposób współpracy i jej organizacja

• Chętnie uczestniczą w imprezach, uroczystościach, wycieczkach

• Podczas spotkań i zebrań uzyskują potrzebne informacje

• Rodzice wysoko oceniają relacje z nauczycielami

• Przedszkole dostarcza rodzicom informacji pomocnych w wychowaniu dzieci

Słabe strony:

• Nie wszyscy rodzice czują się włączeni w życie placówki

• Rodzice mogliby zwiększyć swoją aktywność na rzecz przedszkola poprzez większe zaangażowanie w działalność przedszkola

• Nie wszyscy rodzice orientują się jak wyglądają zajęcia w grupach, należy organizować jeszcze więcej zajęć otwartych i warsztatów;

• Brak zatrudnionych specjalistów, podziały grup i zmiany wychowawców, brak właściwych warunków do rozmów indywidualnych z wychowawcą.

WNIOSKI

• Działania przedszkola w większości są poddawane opiniowaniu przez rodziców.

Rodzice mogą decydować o wyborze zajęć dodatkowych, jadłospisie, organizacji uroczystości i innych działań.

• Przedszkole respektuje prawa rodziców.

• Większa decyzyjność rodziców w sprawach organizacyjnych placówki.

REKOMENDACJE

1. Wdrażać rodziców do systematycznego opiniowania działań przedszkola.

2. Kontynuować działania związane z respektowaniem praw rodziców.

3. Aktywniej włączać rodziców w sprawy organizacji placówki.